Tao Gidişi/Gidemeyişi Üzerine

Uzun süredir yazmadığım bloğa böyle bir  şey için mi yazacaktım?! Girişi çok uzatmak istemiyorum o yüzden başlayacağım.

Beni özellikle twitterdan bilenler bilir Tao benim Kai’den sonra 2.biasımdır. Hatta Kai’yle eşdeğer bile diyebilirim. Tao’yu çok seviyorum,gerçekten çok seviyorum. Kpop sıralaması yaptığımda bile BIGBANG,Kai,Tao diyen bir insanım ben..Öyle çok seviyorum..

CEgKcAYUIAA2RtR

Ve şu an herkes Tao’nun gidişi,gidemeyişi üzerine konuşuyor.. Bu cidden can yakıcı bir durum.. Ben Kris gittiğinde çok ağladım ettim ama Tao’nun gitme ihtimali bile o üzüntünün kaç bin katıydı anlatamam…

Şimdi biraz başa alalım.. Tao Şubat ayında o lanet olasıca İdol şampiyonasında sakatlandı.. İnsan bu sakatlanma olmasaydı her şey farklı olur muydu acaba diye düşünmeden edemiyor ya neyse..

Defalarca SM binasına sakat ayağıyla,kol değneğiyle girildiği görüldü zaten. Hatta bir video var ki Candy ona doğru koşuyor falan. bknz: https://www.youtube.com/watch?v=-BcLSa1sWoI

Neyse muhtemelen bizim şapşal piremses adam gibi dinlenmedi.. Dans da etti,yürüdü de. Çünkü Sehun’la da defalarca dışarıda görüldü bu süre zarfında. Yani dinlenmemesini sadece SM’e de bağlamıyorum. Comeback öncesi Mart ayında olan konserlerde Tao sadece sahne arkasındaydı ve dans edilmeyen performanslara katıldı. Gerçekten yürümesi bile zorlaşmıştı. Muhtemelen ilk halinden daha kötü durumdaydı o zamanlar çünkü.. Dans ederken ya da yürürken ya da başka bir şey ayağını o idol şampiyonasındakinden daha kötü hale getirmişti..

Konserlere geri döneceğim ama süreç üzerinden devam ediyorum şimdilik. Geldik albümün çıkışına. Basın konferansında yürüyüşü zordu zaten ki bunu göstere göstere yapmıyor,fancamlerden ufak hareketlerden vs gördük böyle şeyleri.. Daha sonra ilk comeback sahnesi.. EXODUS albümünün ilk comeback sahnesine Tao çıktı.. Ve gelen haberlere göre sahne arkasına çalışanlar taşıdı,çok kötü oldu. Ki performans esnasında da ayağını çok düzgün hareket ettiremiyor,izlerseniz görebilirsiniz.

Daha sonra comeback promosyonlarına katılamadı tabi..Ancak Kore’deydi. Hatta bu ilk sahneden bir kaç gün sonra elinde değneklerle eczaneden çıktığı görüldü tek başına ve herkes baya tepki gösterdi. Nerede bu şirket nerede bu menajer diye haklı olarak..

Sonra öğrendik ki bir kaç gün sonra QiYi adlı pislik haber sitesi Tao’yu Qingdao’da gördü.. Ama sorun yoktu,çünkü yanında SM menajeri de vardı. Bu menajeri de aslında oldukça yakından tanıyor EXO-L’lerin çoğu.. Çünkü Tao’nun sosyal medya güncellemelerinde bile sık sık karşımıza çıkan bir menajer.Tao’yla oldukça yakın. Bundan iki gün sonra tekrar yakalandılar bu sefer ailesiyle yemek yiyor,ama hala sorun yok çünkü menajer hala yanlarında. Hatta bu süre zarfında menajer gerek Qingdao’da olduğunu belli etmek için midir bilinmez instagram hesabından da oldukça çok Qingdao’lu paylaşımlar yaptı..

Buraya kadar hiçbir sorun yok. Tabi ki haberler çıkıyor Tao gidiyor mu yoksa falan diye.. Ama biz buna alışkın değil miyiz? Tabi ki alışkınız.. Tao’nun da dediği gibi EXO’yla çıkış yaptığından beri belki de şu ‘gidiyor’ haberlerine en çok maruz kalan kişi Tao’ydu. Hele Kris ve Luhan gittikten sonra ayda bir iki defa çıkıyordu artık bu haberler,gülüp geçiyorduk. Bu seferkinde de gülüp  geçtik,çünkü SM hemen açıklama yaptı ‘Tao öyle biri değil,öyle bir şey yok’ vsvs dedi. Dedik zaten biliyoruz,çocuk dinlensin geri dönecek.

Tabi bu süre zarfında EXO üyelerinin dilinden Tao’nun adı da düşmüyordu. Her ödül de Tao’yu ve Lay’i katıyorlardı. Programlarda sürekli iyileşmesine dair şeyler söylüyorlardı. Sehun ‘Sensiz eksik hissediyorum’ dedi,Suho ‘İyileşme yeteneğim olup Tao’yu iyileştirmek istiyorum’ dedi vsvs. Radyo programlarında da bahsettiler. Buraya kadar da hiçbir sorun yoktu tabi ki..

Ama bir şey diyeyim mi ben hep bir sorun var dedim. Çünkü konser zamanı Tao’nun ailesi Kore’ye gelmişti..İlk defa Kore’de gördük onları. Daha önce Çin’de gördük bir kaç defa ama Kore’ye hiç gelmemişlerdi. Ve yine sanırım Çinli saesangler tarafından ‘Tao’nun ailesi oğlunu almak istiyor’ tarzı söylemler yayılmıştı. Hiçbir olay yokken her şey böyle güllük gülüstanlık giderken (!) ben hep ” ailesinin Kore’ye gelmesinden bir şey çıkacak..Kötü bir şey olacak’ dedim dedim durdum.. O zamanlarda ağlamaya başladım biliyorlar yakın arkadaşlarım.. Hatta durup dururken ağlama krizlerine falan giriyordum ya Tao dönmezse falan diye.

Japonya’da fanmeeting oldu,orada da Tao’dan bahsettiler. Hatta orada ya da başka yerde emin değilim Suho ‘Tao cb promosyonları bitmeden aramıza katılacak umarım’ falan demişti. İnsan bir ümitleniyor tabi.. Ama sonra menajerin Kore’ye döndüğünü fark ettik..Ben o zaman bir yıkım yaşadım zaten..

Sonra bundan yaklaşık 3 hafta önce 22 Nisan Çarşamba günü Tao’nun babası bir mektup yayınladı. Bize göre Çarşamba ama Kore’de Perşembe olmuştu. Malum lanetli Perşembe diye geçer kpop fanları arasında Perşembe günü. Çünkü her skandal,ayrılık her şey Perşembe günü açıklanmıştır. Hatta ben o gün kendi kendime ‘heh bak işte bugün de bir şey olmazsa Tao hakkında bir hafta daha rahatız’ falan diye espri(!) yapmıştım kendi kendime.. Nitekim beklediğim gibi olmadı haber çıktı. Babasının mektubunu bilmeyen yoktur tamamını buraya eklemeyi düşünmüyorum. Ama babasının mektubunun her satırına katılıyorum,bundan bahsetmek istiyorum.

Tao’nun sakatlığı malum zaten bilmeyenimiz yok. Defalarca sahnede düştü,defalarca sargılı ayakla,yaralı kollarla gezdi. Çocuk çıkış yaptığından beri belini doğrultamadı. Öncelikle mektubun ana fikri buydu.. Tao yeterli bakımı görmüyor,ailesi üzgün ve Tao’yu SM’den almak istiyor. Yani her aile bir şekilde bunu ister. Biricik oğlun senden binlerce kilometre ötede..Sen sakatlığını bile netten falan öğreniyorsun,ona ulaşamıyorsun. Kolay değil… Ailesinden uzakta üniversite okuyanlar bile bilir belki ben ailemin yanındayım da arkadaşlarımdan biliyorum. Grip olduğunu duysalar bile nasıl telaşa düşüyorlar. Bir baba olarak söylediği şeylerde haklıydı..

Mektubun bir diğer ana konusu da ‘Tao’ya haksızlık’ diye kısaltılabilir belki. Tao’nun babası SM’in onlara verdiği sözü tutmamasından bahsetmiş.. Tao’ya bireysel aktiviteler vereceğinden,anlaşma imzalama aşamasında oluşlarından ama Tao olmadan başka üyelere bu hakkın verildiğinden bahsedilmiş vs.. Adam bunda da %100 haklı benim gözümde. Neden mi? Hemen açıklayayım.

Öncelikle bunu hemen Lay’e bağlayanlar oldu. Bu Lay değil başka bir üye de olsa söylenirdi. Adam burada Lay’i suçlamadı,SM’i suçladı bu bir. İkincisi ortada verilmiş ve tutulmamış bir sözden bahsediyoruz. Kim olsa çocuğunun hakkının yenmesi sonucu böyle bir tepki verir. Çünkü bilen biliyor Tao gerçekten bireysel aktivite yönünden oldukça az iş yapmış bir üye. Senin elinde iki tane Çinli üye kalmış,ikisini de adam gibi kullansana..Tao’yu göndere göndere anca İdol şampiyonalarına göndersin SM zaten ancak.. Neyse..

Ve ‘para para para para’ diyenlere sözüm.. Afedersiniz ama o adam para sıçıyor.. Yani SM’in Tao’ya vereceği paraya ihtiyacı yok.. Ama ortada çocuğuna yapılan bir haksızlık var.. Ki bilen biliyor Tao’nun çıkış öncesi zamanlarını.. Tao ailesinin tam olarak onayını almadan Kore’ye gelmiş biri. Bu yüzden ailesi çok zengin olduğu halde ona yardım etmemiş ve Tao stajerken Kore’de garsonluk yapmış vsvs. Yani Tao SM’de kalmak,EXO olmak,hayaline kavuşmak için bir nevi ailesine bile sırtını dönmüş belli bir süre.. Yani buraya gelmek için elleriyle kazımış yolunu,önünü açmış.. Ee bu kadar emek verdiğin bir şeyde elde etmen gereken şeyler yok ise ebeveynler de bir süre sonra buna bir ‘dur’ demek ister..Adam bunda da sonuna kadar haklıydı yani..

Ve mektubunda vs de ‘Tao’yu ikna edememek’ten bahsediyordu hep.. O sıralar Tao bunu istemiyordu yani.. SM hemen jet hızıyla açıklama yaptı. ‘Halletmeye çalışıyoruz’ vs dedi. Bu noktadan sonra bende ipler koptu,çünkü bir şeylerin geri dönüşü olmayacak gibi hissettim.

Sonrasında Tao Weibosuna yazı yazdı ‘Üzgünüm,Teşekkürler”.. Ee tabi kimse nereye çekse bilemedi. Bunu ‘promise’ şarkısına gönderme olarak gören de vardı,EXO’dan ayrılmasına kesin gözüyle bakan da vardı,babasına yönelik söylediğini düşünüp EXO’ya döneceğini düşünen de.. Ee hepsi bir yerde olası şeylerdi. Ama tabi ki bilemedik,bilemeyeceğiz neden olduğunu.. Bu güncellemeden sonra Tao’ya çok kızdım.. Bu kadar olay ortasında herkesin kafasını bulandırmaktan başka bir şey yapmadı çünkü. Sonra bir açıklama geldi Baidu Tao Bar’dan Mayıs’ın 2sinde Tao doğum günü partisine katılacak dediler. O Baidu Bar yok mu o zaten daha neler biliyor da.. Neyse.. İlk başta ‘yok bak katılmayacak’ falan diye baya inandırmıştım kendimi ama Tao katıldı. Uzun süre sonra ilk kez doğru düzgün gördük Tao’yu orada.. Tabi ki EXO konusu açılmadı..Tabi ki hiçbir şey söylenmedi. Tao sadece ‘Beni seven ne olursa olsun sevecek’ ‘Bir sürprizle geri döneceğim’ vs gibi şeyler dedi.. Bazılarına göre bu ‘EXO Tao değilim’ demekti artık,ama benim için öyle olmadı..

630da102jw1err30ia7izj21hc0zk4a0

Sonra bir çok şey düşünülmeye başlandı.. Mesela Kai ve Sehun’un konserde hüngür hüngür ağlamaları bile ‘acaba’ dedirtti.. Biliyorlar mıydı diye.. Benim de aklıma bunu arkadaşlarım soktu.. Sonra ‘cidden’ demedim değil.. Kai’nin de Sehun’un da ağlamaları hiç normal değildi çünkü konserde.. Kai’nin Tao’nun elini sıkı sıkı tutmasını gördükçe,fotolara baktıkça hala gözlerim doluyor.. Sehun ise tam tersi.. Tao’nun yanına hiç gitmedi konserde. Uzaktan ağladı hep..Ve Tao’nun hem Sehun hem Kai’yle ne kadar yakın olduğunu bilmeyen yoktur..O konsere Tao’nun ailesi de gelmişti. Tao ailesinin fikrinden haberdardı ve belki de en yakın arkadaşlarına bundan bahsetti.. Bilmiyoruz,bilemiyoruz..

tumblr_inline_nng0r2PS1h1t12je5_54011018431_780693998671518_2024471820_n

Daha sonra bir gün uyandım ve Tao’nun Instagram açıklamasından EXO’yu silip Z.Tao yazdığını gördüm..Evet beynimden vurulmuşa döndüm,çünkü bu artık son raddeydi ve benim için bile artık bittiğinin kanıtı olmuştu.. Weibosunda hala duruyor EXO her yerde.. Instagramında ‘Forever EXO’su,LSM ile çekildiği ve altına ‘İyi ki EXO’yu kurdun’ yazan foto da duruyor mesela.. Ama o açıklamadan silindi..

Ve son olarak Tao Los Angeles’a gitti. Söylenene göre eğitim ve tedavi için gitti. Ki bunun aksini kanıtlayan herhangi bir şey de yok.. Bir de ayrıca söylenene göre EXO klip çekimlerine başlamış,repackage albüm kayıtlarına başlamış.. Bazıları söylenti,bazıları gerçek..

Tao’nun Kore’deki Masareti’sini satışa çıkardığı da söyleniyor..

SM’in son çıkardığı official kartlarda Tao vardı mesela bu da ayrı bir şey..

Şu an neye inanmam gerekiyor,neyi beklemem gerekiyor?Gerçekten bilmiyorum..

Bazı şeyler ‘Tao gitmedi.Sadece biraz araya ihtiyaç var’ dedirtiyor..Bazı şeyler ‘Artık dönüşü yok galiba’ dedirtiyor..

O kadar yoruldum ki bu konudan..O kadar kötü hissettiriyor ki bu.. Gerçekten berbat bir şey..

SM’den hiçbir açıklama gelmemesi sinirimi bozuyor bir yandan,bir yandan da resmi bir açıklamaya dayanamayacağımı fark ediyorum ve böyle devam etsin diyorum..

Çok fazla konuştum..Eğer bitirmek gerekirse son olarak şunları söyleyeceğim.. Benim için giden her zaman suçludur..Çünkü her zaman bir yol vardır.. Gitmek her zaman kolaya kaçmaktır.. Diğerleri de aynı sıkıntıları çekti,aynı haksızlıklara uğruyorlar.. Ama özellikle Koreli üyelerin gidebilecekleri bir Çin’leri yok… Ve onlar çekiyorsa,çekilebilir her şekilde.. Ama şunu da söylüyorum Tao giderse,gittiyse eğer bu para için değil. Tao hemen bir şeylere başlamayacak.. Tao EXO’yu silip atmayacak bunu da biliyorum.. Ve evet ne kadar suçlu bulsam da bir Hailang olarak,Tao’yu çok seven biri olarak ben onu desteklemeye devam edeceğim.. Sevmekten vazgeçmem mümkün değil çünkü..

Ve geldik yazımızın sonuna..

Seviyorum seni piremses..Her nerede,nasıl olursan ol.

CEgAX8HWMAA7ATq

Reklamlar

Tao Gidişi/Gidemeyişi Üzerine” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s